روش های حل مساله

عمده ترین روشهای حل مساله عبارتند از:
۱- جستجو برای الگو
 -۲ رسم شکل
 - ۳صورتبندی مساله معادل
 - ۴تغییر مساله
 -۵ انتخاب نمادهای مناسب
-۶ استفادهاز تقارن
 -۷ تجزیه به حالت های ساده تر
 - ۸کار عقب رونده
 - ۹بررسینقیض
 - ۱۰زوجیت
 -۱۱ بررسی حالتهای حدی
 - ۱۲تعمیم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

۱)جستجو برای الگو:
همواره کار حل مساله را با نوعی ادراک شهودی از مساله شروعمی کنیم و با بررسی چند حالت خاص به سوی الگوسازی برای حل کامل آن جلو میرویم.
۲)رسم شکل:
در هر مساله ای که امکانپذیر باشد رسم یک شکل (اعم ازهندسی یا یک نمودار و غیره) می تواند در یافتن حل مساله الهام بخش باشد و رابطه بیناجزا مساله را بهتر نمایان می سازد.
۳)صورتبندی مساله معادل:
در بخش قبلدیدیم که گام نخست در حل مساله عبارت است از جمع آوری داده - جستجو - فهمیدن مساله- برقراری ارتباط بین اجزا - حدس زدن و تجزیه تحلیل. ولی اگر همه این کارها به روشمعقولی میسر نباشد چه کنیم؟ یعنی اینکه ممکن است کارهای محاسباتی خیلی پیچیده باشدو یا به سادگی نتوانیم حالتهای خاصی را مطرح کنیم تا به بینش لازم برسیم.آنچه درچنین شرایطی توصیه می شود این است که مساله را با مساله ای معادل ولی ساده ترجایگزین کنیم. راه کلی در این گونه معادل سازی به بینش و تجربه های عمومی باز میگردد ولی کارهایی از قبیل دستکاریهای جبری یا مثلثاتی و تفسیر مجدد مساله با زبانیدیگر می تواند موثر باشد.
 ( ۴تغییر مساله:
در بعضی مسائل می توانیم مسالهمورد نظر را به مساله دیگری تبدیل کنیم. این دو مساله لزوما معادل یکدیگر نیستندولی حل مساله دوم حل مساله اول را نتیجه می دهد.
انتخاب نمادهای مناسب:
از نخستین گامها در حل مساله های ریاضی تبدیل مساله به صورتی نمادین می باشد. در انتخاب نمادها باید هر ایده کلی را ملحوظ داشته و آن را با نمادی بیان کنیم. بیدقتی در انتخاب نمادها ممکن است به از بین رفتن یا مبهم شدن بعضی از روابط منجرشود.
استفاده از تقارن:
وجود تقارن در یک مساله موجب می شود که با عملیاتکمتری مساله را به جواب برسانیم.
تجزیه به حالتهای ساده تر:
گاهی اوقات میتوان یک مساله را به تعدادی مساله ساده تر و کوچکتر تبدیل کرد که هر کدام از اینمسائل ساده تر را می توان جداگانه در نظر گرفت.
کار عقب رونده:
کار عقبرونده یعنی اینکه نتیجه مورد نظر را مفروض گرفته شروع به استنتاج هایی از آن کنیمتا به یک مساله حل شده برسیم. در این صورت گامهای معکوسی را در نظر بگیریم تا بهنتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.
۹)بررسی نقیض:
استفاده از تناقض یعنی مفروضگرفتن نادرستی حکم و با استنتاج به نتیجه نادرست یا متناقضی رسیدن از روشهای آشنادر ریاضیات است.
۱۰)زوجیت:
ایده ساده زوج و فرد بودن یکی از ابزارهای بسیارقوی در حل مساله است که کاربردهای وسیعی دارد.
( ۱۱بررسی حالتهای حدی:
دربرخورد اولیه با مساله بعضی اوقات تغییردادن پارامترها بین حدهای پایین و بالایممکن آنها ایده هایی برای حل مساله به همراه خواهد داشت.
(۱۲ تعمیم:
معمولاساده سازی یک مساله راهگشای حل آن است. اما در بعضی موارد حالت تعمیم یافته مسالهسهل تر قابل حل است و حالت مورد نظر را می توان به عنوان یک حالت خاص نتیجه گرفت. در واقع ایده تعمیم و در کنار آن مجرد سازی ویژگی خاص ریاضیات نوین است.
درپایان اشاره می کنم که سعی کنید یک مساله را در صورت امکان به چند روش حل کنید. اینکار باعث بهبود سرعت و خلاقیت شما در حل مسائل دیگر می شود. روشهای مختلف حل مسالهبخشهایی از زوایای پنهان مساله را برای شما آشکار می کند.

 

 

/ 5 نظر / 12 بازدید
milad

سلام. خوبيد؟ فعاليت‌های خوبی در زمينه رياضی داريد. خوشحالم که با يک رياضی خوان ديگر آشنا شدم

مزبان حبیبی

سلام من دبير رياضی هستم ..........و از آشنايی با شما خوشبختم

mohsen

سلام وبلاگ قشنگی داری به منم سر بزن خوشحال ميشم موفق باشی

maedeh

salam agha mibinam ke matlabe jadid gozashtid man chon hichi sar dar nemiaram natoonestam ta akhar bekhoonam

کيانا

سلام مرسی از اطلاعات مفيدتون البته من زياد چيزی سر در نيوردم ولی جالب...