((( شاهکارهای ریاضی از موم )))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 (مثالی از کاربردمنشورها در طبیعت )

 

اگر وجود حشره ای می تواند ، با  حل سریع یک مسئله ی هندسی ، ما را دچار شگفتی کند ، می توان به آ نچه که ساکنین کندوهای عسل ایجاد می کنند ، شاهکارهای ریاضی نامید .

ساختمان شانه های کندو از یک رشته شبکه های مومی شش وجهی تشکیل شده اند که در دو قشر چیده شده اند و با کفهای مشترکی بهم مربوطند .عمق این شبکه 3/11 میلی متر ، عرض هر یک از شش دیواره ی شبکه مساوی 71/2 میلی متر و ضخامت آن مساوی ضخامت یک کاغذ نوشتنی معمولی است .

 

بررسی این مطلب جالب است که چرا زنبور عسل برای مقطع منشور مومی خود ؛ شکل شش گوش را انتخاب کرده است ؟

این نتیجه  ی تلاش مصرف کردن  حداقل سطح در داخل یک گوشه ی تنگ است . قبل از همه باید چند ضلعی را به این شکل انتخاب کرد تا با تکرار آن بتوان سطح کندو را بدون هیچ فاصله و شکافی پوشانید.

چه شکلهای منتظمی برای این منظورمناسبند ؟ ( البته این موضوع توسط فیثاغورث کشف شد )

این چند ضلعیها عبارتند از : مثلث  ، مربع و شش ضلعی   . به همین مناسبت زنبورهای هوشمند درباره ی چند ضلعیهای دیگر حتی فکر هم نکرده اند ؛زیرا در این صورت برای پر کردن سطح کندو می بایست از دو یا چند نوع مختلف شبکه استفاده کنند که مستلزم کار پیچیده تر و بیشتری بود . به این ترتیب آنها می توانستند از یکی از این سه نوع شکل استفاده کنند.

 و آنها از این سه حالت ممکن ، شش ضلعی را انتخاب کردند . چرا ؟

برای اینکه در بین این سه شکل ، وقتی که مساحتهای مساوی داشته باشند ،شش ضلعی کمترین محیط  را دارد . یعنی وقتی که خانه ها را با قاعده ی شش ضلعی می سازند ، با حداقل مصرف موم ، حداکثر حجم رابدست می آورند .

 

/ 8 نظر / 18 بازدید
کاظم

آقا جازه سلام اين زنبورا عجب مخی دارنااااااا ميشه ما هم يه نتيجه بگيريم و اون اينکه ساختمان های تهران را شش ضلعی بسازيم تا از فضا استفاده بهينه کنيم . آقا اجازه ما تهنايی فکر مي کنيما

غریبه

وبلاگ قشنگی دارین و انگار پر بیننده هم هست

کاظم

سلام با فرا رسيدن زمان امتحانات همراه با توکل به ساحت حضرت حق اين شعر را عاجزانه تقديم می دارم رنجبرا مهر تو آن صورت انکار نيافت رنگ حق يافت ملک راه نيافت

به به

کيانا

سلام. عجب زنبورا هم رياضی بلدن ما هنوز ياد نگرفتيم

ميلاد

سلام. روند خوبی داريد. سعی کنيد از مطالب و تراوشات فکری خودتان بیشتر استفاده کنيد. موفق باشيد

پريسا ظهيری

با سلام اگه ممکنه سايت های مربوط به اين مطالب رو که مرتبط با زنبور عسل هستند برايم ميل کنيد. با تشکر

ایمان

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه اقا این ایدی منو اد کنید وبلاگ بسیار جالبی دارین بازم مطلب بزارید