الگوی ریاضی دنباله فیبوناتچی در جهان نانو

  

الگوی ریاضی دنباله فیبوناتچی در جهان نانو

دانشمندان تا کنون بر این باور بودند که الگوی رشته اعداد فیبوناتچی صرفا درمیان گلها و گیاهان، نظیر ردیف دانه های گل آفتابگردان به چشم می خورد. اما یک گروهاز محققان چینی نشان داده اند که در جهان ذرات بی جاننانونیز می توان این الگو رامشاهده کرد.

 الگوی سلسله اعداد فیبوناتچی که به وسیله ی لئوناردو فیبوناتچی، ریاضیدان ایتالیایی ، کشف شد در آن دسته از گلها و گیاهان که ساختاری مارپیچ وار از خودظاهر می سازند به چشم می خورد. به نوشته ی هفته نامه ی علمی science "زکسیان کائو" از آکادمی علوم چین و همکارانش که سر گرم بررسی تاثیر تنش در کره هایی به قطر حدود۱۰میکرومتر بوده اند که دارای هسته ای مرکزی از جنس نقره و به قطر ۱۵۰ نانومتر ودیواره ای از جنس اکسید سیلیکون هستند در مطالعات خود به نمونه های الگوی حاصل ازرشته ی فیبوناتچی دست یافته اند.این محققان مشاهده کرده اند که زمانی که پوسته یبیرونی این کرات سرد شود ، از حجم کره کاسته می شود ، اما میزان کاسته شدن از حجمپوسته ی بیرونی بیشتر از هسته ی درونی است و در نتیجه برجستگی ها و فرو رفتگی هاییروی سطح بیرونی این کرات ظاهر می شود.این برجستگی ها و فرو رفتگی ها به صورت دومارپیچ که در جهت مخالف یکدیگر تاب می خورند ، ظاهر می شوند.نکته ی جالب توجه دراین میان آنکه تعداد حلقه های پیچ خورده در هر مارپیچ همواره معادل یکی از اعدادسلسله اعداد فیبوناتچی است.کائو و دوستانش مارپیچ هایی با ۵و ۸ و ۱۳ حلقه ی تابخورده را مشاهده کرده اند.کائو می گوید به محض مشاهده ی این مارپیچ ها به یاد دانههای روی گل آفتابگردان ، گلچه های گل مینا و برجستگی های روی آناناس افتادیم.اینالگوهای متکی به رشته ی فیبوناتچی در این گیاهان به آنها کمک می کند بر استرس فشارناشی از فرایند رشد غلبه کنند و به نحو موزونی رشد خود را به انجام برسانند.بهعبارت دیگر الگوی متکی به رشته ی فیبوناتچی کمک می کند تا انرزی ناشی از استرس بهحداقل برسد.از سوی دیگر به حداقل رساندن این انرزی نیز موجب ظهور رشته ی فیبوناتچیمی شود.

رشته ی فیبوناتچی:

... و 55 و 34 و 21 و 13 و 8 و 5 و 3 و  2 و1 و 1  

منبع:ایرنا

/ 2 نظر / 51 بازدید
صالح اساسين

سلامي گرم به استادي بزرگ![نیشخند] «-- من از ياد عزيزانم دمي غافل نمي مانم نمي دانم عزيزانم ز من يادي كنند يا نه! --» اميدوارم ما را به خاطر داشته باشيد![سوال] هرچند ما هنوز به ياد شما هستيم! و تا اخر عمر شما رو فراموش نمي كنيم![خجالت] از زحمت هاي بي كران شما هم سپاسگزارم![ماچ]

شاگرد

سلام آقا! خیلی جالب بود.من که اصلا اسم فیبوناتچی به گوشم نخورده بود.بازشما یه اطلاعاتی به ما اضافه کردید مثل همیشه. راستی وبلاگ جالبی دارید ولی حیف که نمیتونم همش رو بخونم چون وقتش نیست.امیدوارم بعد کنکور هرروز بیام اینجا!